Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/stron/public_html/l-i.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jaką rolę odgrywa znaczenie i pochodzenie imion? 2018

Znaczenie i pochodzenie imion

Od wieków ludzie przywiązywali ogromną wagę do znaczenia imion, które posiadają swą symbolikę, wskazują na cechy, które są charakterystyczne dla danej osoby. Ponadto, niegdyś wierzono, iż imię ma niezwykłą moc, potrafi wpłynąć na losy człowieka, a także decyduje o tym, kim dany mężczyzna czy kobieta zostaną w przyszłości. Dlatego rodzice dziecka zanim zdecydują się na konkretne imię dla malucha, powinni się zapoznać się jego opisem.

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, jakie predyspozycje mają osoby noszące imię, np. Agnieszka bądź marek, w jakich dziedzinach mogą się sprawdzić czy mają szansę na odniesie sukcesu w życiu. Poza tym, wielu rodziców analizuje dokładnie to, czy dane imię było noszone przez znane osobistości. Otóż, największym zainteresowaniem cieszą się imiona świętych i błogosławionych, które mają gwarantować to, że dzieci będą dobrymi i religijnymi ludźmi. Nie mniej chętnie wybierane są imiona noszone przez wynalazców, odkrywców, uczonych i wielkich patriotów. Oprócz tego, trzeba wspomnieć o tym, iż znaczenie niektórych imion może się też różnic od siebie w zależności od tego, spod jakiego znaku zodiaku jest dana osoba, gdyż data urodzin według wieku astrologów również wpływa na życiorys człowieka. Oczywiście, charakterystyka imienia jest tylko pewnego rodzaju wskazówką dla rodziców i trzeba zawsze traktować jej strasznie poważnie, gdyż to, kim dziecko zostanie w życiu dorosłym, zależy w dużej mierze od wychowania czy środowiska, w którym na co dzień przebywa.

Natomiast, jeśli chodzi o pochodzenie imion, to jest ono bardzo różnorodne. Oczywiście, w naszych kalendarzach odnajdziemy mnóstwo rodzimych imion, głównie staropolskich, które mają postać złożenia. Warto zwrócić uwagę na to, iż  jeszcze kilka lat temu były określane jako staroświeckie, a dziś biją rankingi popularności. Mowa tu o nazwach własnych typu: Bogusław/a, Bogumił/a, Mirosław/a, Sławomir/a, Kazimierz/a. Nie ulega wątpliwości to, iż w polskich imiennikach nie brakuje imion obcego pochodzenia, głównie z języka angielskiego, np. Dylan, Angelika; francuskiego, np. Żaneta; litewskiego, np. Aldona czy hebrajskiego, np. Jordan, Ewa. Nie zapominamy także o tym, iż w ostatnim czasie bardzo powszechne są też imiona, które zostały zaczerpnięte z utworów literackich, np. Romeo, Roland, Hermiona, Izabella, Edward; seriali telewizyjnych, np. Maja, Monika, Stefan, Róża, Izaura, Esmeralda, Julia, Zuzanna, Lena lub bajek, np. Fiona, Ariel, Robin.

Należy powiedzieć o tym, iż zarówno znaczenie jak i pochodzenie imion odgrywa ważną rolę, jednakże nie możemy dać się zwariować, gdyż samo imię nie może przesądzić o tym czy dziecko będzie złym lub dobrym człowiekiem albo odniesie sukces w życiu lub wręcz przeciwnie, będzie nieudacznikiem.