Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/stron/public_html/l-i.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak zmienić imię? 2018

Zmiana imienia

Na pewno każdy z nas zna chociaż jedną osobę, która jest niezadowolona ze swego imienia, lecz niewielu decyduje się na jego zmianę. Oczywiście, nie ma z tym, najmniejszego problemu tylko wtedy, gdy dziecko jeszcze nie ukończyło 6 miesięcy oraz rodzice zreflektują się i poproszą o zmianę imienia, które wybrali pod wpływem emocji i ich decyzja w żadnym stopniu była nieprzemyślana.

Warto podkreślić to, iż szybkiej zmiany imienia malucha do pół roku można dokonać tylko raz, a więc nie powinniśmy tego czynić pochopnie. Warunkiem tej zmiany jest również zgoda obojga rodziców, którzy muszą się udać razem do urzędu cywilnego i wspólnie złożyć stosowne oświadczenie. Natomiast w późniejszym czasie sprawa zmiany imienia jest bardziej skomplikowana i wiąże się z licznymi formalnościami. Po pierwsze, każdy zainteresowany musi złożyć wniosek o zmianę imienia do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego wraz z dowodem potwierdzającym uiszczenie opłaty skarbowej w kwocie 37 złotych. Ponadto, niezbędny akt urodzenia oraz stosowane uzasadnienie prośby o zmianę imienia.

Otóż, mogą się o nią ubiegać wyłącznie te osoby, których imię jest ośmieszające i godzi w godność człowieka. Z pewnością, najczęściej mamy z nimi do czynienia, gdy rodzice nadają dzieciom imiona bohaterów filmowych, w szczególności animowanych, które brzmią zabawnie. Poza tym, urząd cywilny może się przychylić do naszej prośby wtedy, gdy wszyscy, odnosząc się do nas, używają innego imienia. Przykładowo, kiedy mamy na imię Tomasz, a inni wołają na nas Łukasz. Warto też wspomnieć o tym, iż możemy się starać także o zmianę obcego imienia na jego polski odpowiednik, gdy taki istnieje. Niektórzy też uzasadniają swą prośbę tym, że ich imię odbierane jest negatywnie, np Adolf. Poza tym, niedopuszczalna jest zmiana imienia na spieszczenie czy zdrobnienie. Ponadto, nasz wniosek zostanie odrzucony, gdy nosimy tradycyjne imię typu Anna czy Marek i pragniemy je zmienić na bardziej nowoczesne, takie jak Roger lub Fiona. Oprócz tego, musimy mieć na uwadze to, że w ramach jego zmiany możliwe jest noszenie nie więcej niż dwóch imion. Istnieje też możliwość zamiany kolejności imion.

Dlatego rodzice, którzy stoją przed wyborem imienia dla dziecka powinni się bardzo dobrze zastanowić nad swoją decyzją, gdyż wierne naśladowanie trendów mody czy wzorowanie się na imionach dzieci gwiazd lub bohaterów serialowych może się dla dziecka skończyć tragicznie, gdyż będzie cały czas wyśmiewane przez rówieśników. A, co najgorsze w takim wypadku zawsze nasza pociecha będzie miała do nas żal, iż swoim pochopnym działaniem, uprzykrzyliśmy jej życie i nie pozostało jej już nic, jak tylko starać się o formalną zmianę imienia.