Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/stron/public_html/l-i.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Śliczne polskie imiona 2018

Tradycyjne staropolskie imiona

Na początku trzeba powiedzieć o tym, iż większość imion staropolskich ma rodowód słowiański i wywodzi się ze wspólnego dziedzictwa kulturowego, a ich ceną charakterystyczną jest brak odniesienia do innych językach. Warto podkreślić to, iż wśród nich odnajdziemy złożenia, formy skrócone imion podstawowych, a także wyrazy pospolite występujące w funkcji nazwy własnej.

Nie ulega wątpliwości to, iż największą grupę stanowią imiona złożone, które posiadają formę życzenia, przyrzeczenia, pomyślnej wróżby dla dziecka, wskazują na pozytywną cechę danej osoby. Oczywiście, dużą rolę odgrywał tu także pierwiastek magiczny, gdyż niegdyś wierzono, iż imię jest pewnego rodzaju zaklęciem, od którego zależy przyszły los dziecka. Dlatego jego wybór nigdy nie był przypadkowy, rodzice uważnie analizowali znaczenie różnych imion i wybierali te, które ich zdaniem miało zapewnić pomyślność maluchowi. Trzeba podkreślić to, iż owe imiona dzisiaj znowu są modne, dlatego podamy ty kilka ciekawych propozycji imion słowiańskich wraz z ich znaczeniem, aby mama i tata mogli uznać czy jest ono idealne dla ich pociechy. Z pewnością, warte polecenia są następujące imiona: Bogumił ‘niech będzie miły Bogu’, Dobromiła ‘niech będzie dobra i miła’, Sławomir ‘ten, który zdobywa sławę poprzez pokój’, Ludmiła ‘miła ludziom’, Zbigniew ‘ten, który pozbył się gniewu’ lub Wiesława ‘ta, która pragnie sławy’.

Poza tym, dużą grupę imion rodzimych stanowią skrócenia i spieszczenia form podstawowych. Należy powiedzieć o tym, iż główną przyczyną powstania nazw pochodnych była wygoda w ich wymawianiu. Przede wszystkim trzeba wymienić tu takie imiona jak Bogna, które prawdopodobnie jest skróceniem imion zaczynających się od Bog-; a także imię Miłosz od imienia Miłowit, Miłobrat, Miłosław; Mira od Mirosława; Lech od Lestek, Leszek; Mieszko od Miecisław; Witos od Witosław. Nie zapominamy także o imionach staropolskich pochodzących od nazw pospolitych, które podobnie jak imiona złożone zazwyczaj posiadały formę intencji, prośby czy życzenia. Możemy tu wspomnieć choćby takie imiona jak Wilk ‘niech będzie drapieżny, wojowniczy jak wilk’; Kwiatek ‘niech będzie piękny jak kwiat’, Kochan ‘nie będzie kochany’, Miłowan ‘niech będzie miłowany’ lub Lasota ‘ człowiek, którym opiekują się bóstwa zamieszkujące lasy i gaje’.

Jak widać, imiona staropolskie są nie tylko piękne, ale i unikatowe, w związku z czym, warto je wziąć pod uwagę, gdy wybieramy imię dla malucha, tym bardziej, że dzięki nim unikniemy sytuacji, w której nasza pociecha będzie jedną z wielu Oskarów, Kacprów, Wiktorii czy Oliwii w klasie.